Laureatka The Polish Zebrafish Society Travel Support Grant – Magdalena Widziołek-Pooranachandran
Travel Grant Polskiego Towarzystwa "Zebrafish" zrealizowałam w październiku 2022 w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, we współpracy z prof. Kuźnickim, pod opieką dr Łukasza Majewskiego i dr Igi Wasilewskiej.
Na wyjazd pojechałam na wczesnym etapie mojego stażu post-doktorskiego w Zakładzie Immunologii Ewolucyjnej, Uniwersytetu Jagiellońskiego. W mojej pracy badawczej skupiam się na roli bakterii jamy ustnej w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera oraz chorób sercowo-naczyniowych. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na to, że patogeny jamy ustnej mogę dostać się do krwioobiegu, rozsiać po organizmie i przyczynić do rozwoju procesów zapalnych w mózgu i postępującego uszkodzenia neuronów.
Podczas pracy w Pracowni Neurodegeneracji IIMCB, mogłam pod okiem specjalistów poznać techniki, które pozwolą mi lepiej zbadać aktywność i potencjalne patologie mózgu. Szczególnie przydatne było zapoznanie się z technikami mikroskopii przyżyciowej „Light Sheet” z wykorzystaniem linii transgenicznych zebrafish z wyznakowanym fluorescencyjnie mózgiem larwy lub sondami wapnia, umożliwiającymi badanie aktywności mózgu. W kontekście moich badań bardzo przydatne było również zapoznanie się z technikami oznaczania śmierci komórkowej z mózgu larw.
Co więcej podczas wyjazdu poznałam wszystkich członków zespołu Profesora Kuźnickiego, którzy z chęcią wymieniali się doświadczeniem oraz odczułam, że traktowano mój przyjazd poważnie, z odpowiedzialnością za przeprowadzenie badań wskazanych w opisie projektu (czasem do późnych godzin wieczornych!) oraz przez ten krótki czas traktowano jak członka zespołu (np. udział w labmeetingu).
Ponadto spotkałam się z bardzo życzliwym i pomocnym podejściem dr Joanny Dodzian (kierownik zwierzętarni) oraz całego zespołu opiekującego się rybami, którzy z chęcią odpowiadali na wszystkie moje pytania dotyczące prowadzenia hodowli danio oraz pokazali funkcjonowanie ich zwierzętarni. Po powrocie natomiast dołożyli wszelkich starań aby linie, które chcieliśmy od nich sprowadzić, bezpiecznie dotarły do Krakowa.
Podsumowując – wyjazd trwał tylko dwa tygodnie, ale oceniam, że był bardzo przydatny. Polecam go wszystkim młodym członkom PTZ ponieważ a) zyskacie doświadczenie, b) zyskacie nowe kontakty naukowe, c) możecie nawiązać współpracę, d) zobaczycie jak funkcjonują inne laboratoria i szefowie (ważne!), e) możecie zyskać dodatkową wiedzę w tematach „okołodaniowych” – np. dotyczących zwierzętarni f) możecie dowiedzieć się, gdzie znajdują się linie, które mogą wam się przydać w badaniach g) możecie zyskać inspirację, super pomysł na kolejne badania, albo swój grant g) każdy staż to ważny punkt w waszym CV i pokazuje, że chcecie się rozwijać, a podróże kształcą😊 Polecam.
Dr Magdalena Widziołek-Pooranachandran.
Laureatka The Polish Zebrafish Society Travel Support Grant –
Monika Maciąg
Dr n. farm. Monika Maciąg, w ramach nagrody Travel Grant przyznanej przez Polskie Towarzystwo Zebrafish, nawiązała współpracę z dr Justyną Zmorzyńką z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. W ramach tej współpracy, badaczki oceniły wpływ MDMA oraz ligandów receptora oksytocyny na zmiany w ekspresji genów zaangażowanych w regulację zachowań lękowych i socjalnych, wykorzystując model danio pręgowanego.
Laureatka Nagrody, dr Monika Maciąg, w ramach swojej pracy pod kierunkiem dr hab. Barbary Budzyńskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, skupiała się na wykorzystaniu modelu danio pręgowanego w badaniach translacyjnych oraz biomedycznych. Wyniki jej pracy zostały opublikowane w renomowanych czasopismach naukowych oraz zaprezentowane na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych. Badania badaczki zostały docenione licznymi nagrodami, w tym m.in. Nagrodą Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz Srebrną Nagrodą podczas wystawy wynalazków International Invention And Technology Exhibition.
Best AI Website Creator